Новости

Особливості формування податкових зобов’язань та податкового кредиту з урахуванням норм Закону України № 962

Так, правила формування податкових зобов’язань та податкового кредиту з ПДВ платниками, які здійснюють операції, що оподатковуються за заниженою ставкою ПДВ у розмірі 7 % встановлені Податковим кодексом України (далі – ПКУ), а саме:
► правила формування податкових зобов’язань з ПДВ визначені розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ. Знижена ставка ПДВ у розмірі 7 відсотків застосовується до операцій, дата виникнення податкових зобов’язань за якими припадає на період з 01 січня 2021 року. Правила визначення дати виникнення податкових зобов’язань встановлені ст. 187 розділу V ПКУ;
► правила формування податкового кредиту також визначені розділом V та підрозділом 2 розділу ПКУ.
У зв’язку із запровадженням з 01 січня 2021 року зниженої ставки ПДВ у розмірі 7 % до операцій з надання послуг, перерахованих у абзацах четвертому – сьомому п.п. «в» п. 193.1 ст. 193 розділу V ПКУ, не встановлюється будь-яких обмежень чи обов’язку здійснення коригувань чи перерахунків сум ПДВ, віднесених до податкового кредиту, незалежно від дати здійснення операцій з придбання товарів/послуг та дати їх використання в операціях з надання послуг, що підлягають оподаткуванню за зниженою ставкою ПДВ у розмірі 7 %.
Таким чином, у разі придбання із сплатою ПДВ за ставкою 20 % товарів/послуг, що використовуються для надання послуг, перерахованих у абзацах четвертому – сьомому п.п. «в» п. 193.1 ст. 193 розділу V ПКУ, суми податкового кредиту формуються за загальновстановленими правилами, виходячи з сум ПДВ, вказаних в податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, та/або митних деклараціях, в терміни, визначені ПКУ.
Платникам податків, які здійснюють одночасне постачання товарів/послуг, які підлягають оподаткуванню ПДВ за ставками 20 %, 7 % та/або 0 %, та які звільняються від оподаткування, слід враховувати, що нарахування сум податкових зобов’язань з ПДВ відповідно до п. 198.5 ст. 198 або п. 199.1 ст. 199 розділу V ПКУ має здійснюватися виходячи із ставки ПДВ, яка застосовувалася при придбанні таких товарів/послуг.
Так, наприклад, якщо товари/послуги, необоротні активи, придбані з ПДВ за ставкою у розмірі 20 %, призначені або починають використовуватися частково у звільнених від оподаткування ПДВ операціях, а частково в операціях, що підлягають оподаткуванню за зниженою ставкою ПДВ у розмірі 7 %, то у платника ПДВ виникає обов’язок щодо нарахування сум податкових зобов’язань з ПДВ відповідно до п. 199.1 ст. 199 розділу V ПКУ виходячи із ставки ПДВ у розмірі 20 %, оскільки саме за такою ставкою ПДВ постачальник таких товарів/послуг визначав податкові зобов’язання з ПДВ, а покупець здійснював формування податкового кредиту.
Відповідно, якщо товари/послуги, необоротні активи, придбані з ПДВ за зниженою ставкою ПДВ у розмірі 7 %, призначені або починають використовуватися частково у звільнених від оподаткування ПДВ операціях, а частково в операціях, що підлягають оподаткуванню за ставкою у розмірі   20 %, то у платника ПДВ виникає обов’язок щодо нарахування сум податкових зобов’язань з ПДВ відповідно до п. 199.1 ст. 199 розділу V ПКУ виходячи із ставки ПДВ у розмірі 7 %, оскільки саме за такою ставкою ПДВ постачальник таких товарів/послуг визначав податкові зобов’язання з ПДВ, а покупець здійснював формування податкового кредиту.
Якщо товари/послуги, необоротні активи, придбані з ПДВ за ставкою у розмірі 20 %, призначені або починають використовуватися в операціях, що підлягають оподаткуванню за зниженою ставкою ПДВ у розмірі 7 %, то обов'язку щодо нарахування сум податкових зобов’язань з ПДВ відповідно до п. 198.5 ст. 198 або п. 199.1 ст. 199 розділу V ПКУ у платника ПДВ не виникає.
По матеріалам ГУ ДПС у Дніпропетровській області