Новости

Як ФОП може отримати лікарняні та декретні?


Фізичні особи– підприємці , які здійснюють сплату єдиного соціального внеску відповідно до Закону України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» зі змінами мають право на отримання лікарняних та декретних виплат за рахунок Фонду соціального страхування України.
Таке право за ними закріплене частиною1 статті19 Закону України від 23.09.1999 №1105 «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування».
У відомстві зазначають, якщо ФОП має заборгованість зі сплати ЄСВ, допомогу від Фонду він не отримає.

Підставою для виплати лікарняних та декретних виплат є копія листка непрацездатності, засвідчена установою охорони здоров'я, яка його видала ФОП.
При цьому, у графі «місце роботи» такого листка потрібно вказати, що це ФОП, і її прізвище. Такий листок непрацездатності має зберігатися у ФОП. I розраховувати суму виплат, а також звертатися за фінансуванням до Фонду підприємцю доведеться самостійно.
За рахунок Фонду лікарняні оплачують лише з шостого дня непрацездатності, а декретні виплачують за всі дні перебування в декреті.

Згідно з п.9 - 10 розд.;VIII Закону про ЄСВ у зв'язку з карантином всі ФОПи мали право не сплачувати ЄСВ за березень, квітень, травень 2020 року та додатково платники єдиного податку за грудень 2020року – травень 2021року.
Відповідно до п.14-5 розділу XV Закону №1058 такі періоди включаються до страхового стажу та вважається, що страхові суми було сплачено у розмірі мінімального страхового внеску, визначеного законодавством для кожного з таких періодів.
Такі ФОПи мають право за вказані періоди отримати соціальні виплати.
Утримувати податки з отриманих лікарняних та декретних виплат ФОПу не потрібно. Обов’язок щодо нарахування податку на доходи фізичних осіб за ставкою 18% та військового збору - 1,5, їх сплату до бюджету покладено на Фонд. На суми лікарняних та декретних, отриманих підприємцем від Фонду, ЄСВ не нараховується.

ФОП має право отримувати за рахунок Фонду соцстрахування лікарняні та декретні виплати, якщо він сплачує ЄСВ та не має заборгованості.